C Class İp Nedir

c-class-ipC Class İp Nedir? Faydaları neler

SEO ile uğraşanların en çok dikkat ettikleri hususlardan biride sitelerinin sıralı veya tek ip bloğunda olmaması gerektiği yönündedir. Bunun nedenleri ise şu şekilde düşünülmektedir. Aynı hosting ve ip üzerinde barınan yüzlerce sitelerden bazıları, Google kalite kurallarını ihlal etmiş olabilir, w*rez veya xxx tarzı siteler olabilir, birbirlerine link verirlerken aynı ip üzerindeki siteleri Google botları algılayabilmektedir ve benzeri nedenlerle sitelerinin ayrı ip bloglarında olmasını istemektedirler. Bunun SEO açısından çok daha faydalı olabileceği yönünde görüşler ağırlıktadır.

Peki C Class ip nasıl olmalı örnek verelim:

88.165.96.36

88.165.96.37 C class ip değil

88.165.96.38 C Class ip değil

88.165.97.40 C Class ip

88.165.98.41 C Class ip

dikkat edilirse son iki ipte 97 ve 98 olarak değişgenlik gösteren kısımlar C Class ip olarak kabul edilmektedir. En son rakamları değişiklik gösteren sıralı ipler C Class ip olarak kabul edilmemektedir.

Türkiye’de C Class ip hosting uygulaması yeni yeni başlamıştır. Yabancılarda uzun zamandan beri bu şekilde sadece C Class ip hostingler hizmet vermektedir. 30 C Class’lık bir hosting kiraladığınızı düşünelim. WHM panelinize 80 civarında C Class ip tahsis edilmekte bunlar üç ayrı A Class iplerin türevleri şeklinde sitelerinize size tahsis edilen ipleri istediğiniz gibi dağıtabilmektesiniz.

Hostgator website welcome’nin bu yönde hizmeti mevcuttur. Amerika kökenli olduğundan ping oldukça yavaş olmakta, trafiği yoğun siteleriniz için tavsiye etmiyorum. Ancak çok fazla trafiği olmayan yeni siteleriniz için düşünülebilir. Link amaçlı paravan siteler oluşturduysanız, C Class ip üzerinden linklerinizi dağıtmanızda oldukça faydalı olabilir. Aynı ip üzerindeki sitelerin birbirlerine verdiği lenkleri Google botları kesinlikle algılamaktadır. Tarafımdan test edilmiştir. TR lokasyon makine özellikleri iyi sunucular her geçen gün çoğalmaktadır. Bütçeniz elveriyorsa bol sayıda siteniz varsa C Class ip sağlayan hostingleri kiralamanızda SEO uygulamaları açısından oldukça faydalı olacağını düşünüyorum.

Bir önceki yazımız olan Kurumsal SEO Danışmanlığı başlıklı makalemizde SEO ve Danışmanlık hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir